Karlovarský kraj
EuropeCzech RepublicMoraviaPragueSouthBohemia
Share
Tweet

Karlovarský symfonický orchestr

Adresa

Husovo náměstí 270/2, 360 01 Karlovy Vary, Česká republika

 

ZDROJ: Karlovarský symfonický orchestr.


KARLOVARSKÝ SYMFONICKÝ ORCHESTR

 

S orchestrem spoluúčinkovali renomovaní dirigenti Jiří Bělohlávek, Dean Dixon, Aram Chačaturjan, Zdeněk Košler, Charles Mackerras, Libor Pešek, klavíristé Emil Gilels, Ivan Moravec, houslisté David Oistrach, Gidon Kremer a Josef Suk, violoncellista Mstislav Rostropovič, cembalistka Zuzana Růžičková, pěvkyně Magdalena Hajóssyová a Eva Urbanová, abychom jmenovali alespoň některé. Ze stálých dirigentů se na profilu tělesa výrazně podíleli Václav Neumann, Vladimír Matěj, Josef Herzl a Radomil Eliška. Na jejich odkaz navázal v letech 1991 - 1998 Angličan Douglas Bostock, který s KSO realizoval četné nahrávky CD z děl W. A. Mozarta, A. Dvořáka, B. Smetany, Z. Fibicha, V. Nováka, O. Nedbala a dalších. V letech 2004 až 2009 působil jako umělecký šéf KSO Prof. Jiří Stárek. Orchestr v jeho nastudování uvedl vynikající koncerty, zejména Mahlerovu První symfonii, Beethovenovu "Devátou" nebo oratoria Te deum a Stabat Mater Antonína Dvořáka. Od července 2011 zastává pozici šéfdirigenta orchestru Francouz Martin Lebel. Ředitelem orchestru je MgA. Šimon Kaňka.

Karlovarský symfonický orchestr hostuje pravidelně nejen na koncertních pódiích v České republice (mj. na festivalu Pražského jara), ale také v zahraničí, především v Německu a v dalších evropských státech. Účinkuje nejen v symfonických programech, ale také při operních festivalech (Oviedo), v baletních večerech (Bregenz), mezinárodních soutěžích (Zaragoza), či kantátových koncertech (Antverpy, Bonn, Karlsruhe, atd.).

V dramaturgii KSO jsou všechna základní díla klasického a romantického repertoáru a vybraná díla hudby XX. století. Bohatě je zastoupena česká tvorba, především Dvořákova (vrcholné symfonie), Smetanova Má vlast, skladby Janáčkovy, Sukovy, Martinů a mnoha jiných. V programech je přirozeně i hudba vhodná pro populární koncerty pod širým nebem, operní tvorba a většina proslulých instrumentálních koncertů. Koncertní mistři orchestru jsou i osvědčenými sólisty, ovládající řadu koncertů pro smyčcové a dechové nástroje. Schopnost navázat vstřícný vztah s dirigenty, sólisty a pěveckými sbory, umělecká odpovědnost a profesionální přístup činí z Karlovarského symfonického orchestru (hraje v obsazení 50 - 70 členů) vyhledávaného reprezentanta české hudby i kulturní tradice lázeňského města Karlovy Vary.

Články

PF 2014 : Program Karlovarského…

Srdečně Vás zveme na koncerty Karlovarského symfonického orchestru www.kso.cz.

21.12.2013 Čtěte dále